Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 17 grudnia 2017

    III niedziela Adwentu

    (Iz 61,1-2a.10-11)
    Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i...

Komunikat z okazji Tygodnia Miłosierdzia i Dnia Papieskiego.

Drodzy Diecezjanie!

W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się 65. Tydzień Miłosierdzia. Kolejny już raz Chrystus zleca nam troskę o bliźnich, o ludzi potrzebujących. Chrześcijańska miłość w myśl hasła „Otoczmy troską życie”, jest sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa i drogą do świętości. Minione miesiące pokazały, że ludzkie życie staje wobec różnych zagrożeń, związanych także z działaniem sił przyrody.

W dniu rozpoczęcia Tygodnia Miłosierdzia wyrażam serdeczną wdzięczność i uznanie dla waszych pełnych miłosierdzia i troski działań związanych z pomocą dla naszych diecezjan poszkodowanych w czerwcowej powodzi. Dziękuję za modlitwy i cierpienia ofiarowane w ich intencji, za każdy odruch serca objawiający się w bezpośrednim ratowaniu życia i dobytku oraz przekazywaniu żywności, odzieży, środków czystości czy wyposażenia mieszkań. Dziękuję szczególnie za ofiary pieniężne przekazane na ten cel; ofiary ukazujące waszą wyjątkową troskę o życie i zdrowie tych, którzy bardzo ucierpieli. Zebrany przy kościołach naszej diecezji ponad 1 milion złotych to kwota, która pozwoliła naszej diecezjalnej Caritas udzielić szybkiej i wielorakiej pomocy wszystkim 1750-ciu poszkodowanym rodzinom oraz planować dalszą pomoc w remontach i wyposażaniu domów, w zakupie wyprawek szkolnych dla dzieci, ziarna siewnego i paszy oraz opału na okres zimowy.

Ten szczególny tydzień przygotowuje nas również do wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższą niedzielę. Będzie to już IX Dzień Papieski, który przeżyjemy pod hasłem: Jan Paweł II – Papież Wolności. Opatrzność Boża pozwoliła, że posługę Piotra naszych czasów, czasów przełomów, pełnił człowiek, który w wieku dojrzałym przeżył okres II Wojny Światowej i trudny czas powojenny. To doświadczenie posłużyło Ojcu Świętemu do promowania wolności jako daru i zadania, do walki z wszelkimi zafałszowaniami wolności, które doprowadzają do upadku człowieka i całych społeczności.
Dlatego dziękujmy Bogu za Jana Pawła II – Papieża wolności, za wszystkich ludzi czyniących pokój.

Episkopat Polski, kierując się inspiracją zaczerpniętą z nauczania Jana Pawła II, powołał przed 9-ciu laty Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jej zadaniem jest troska o młode pokolenie, by żyjąc w wolności i pokoju, mogło zdobywać wiedzę i tworzyć klimat wzajemnego szacunku, dialogu i przyjaźni. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia podjęła opiekę nad przeszło dwoma tysiącami młodych, zdolnych Polaków, którym brak środków na realizację marzeń o dalszej nauce. Prawie siedemset z nich to już studenci wyższych uczelni.
Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia wspieramy wszyscy swą ofiarnością, zwłaszcza w Dniu Papieskim, który będziemy obchodzić w najbliższą niedzielę.

Drodzy Diecezjanie!

Gdy rozpoczynał się wiek XXI, Ojciec Święty powiedział, że musi to być stulecie solidarności (10 stycznia 2000 r.). W tym duchu przeżyjmy w najbliższym czasie Dzień Papieski, Jemu poświęcony. Modlić się będziemy o rychłe wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze, a swoimi ofiarami wesprzemy zdolną młodzież, aby dobrze wykształcona, stawała się zaczynem społeczeństwa ludzi wolnych w Chrystusie.

Za wszelkie ofiary składam serdeczne podziękowanie!

Na trud korzystania z daru wolności w duchu nauczania Jana Pawła II z serca Wam błogosławię!


† Wiktor Skworc


BISKUP TARNOWSKI
Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?kom=654