Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 18 grudnia 2017

    (Lb 24,2-7.15-17a)
    Gdy Balaam podniósł oczy i zobaczył Izraela rozłożonego obozem według swoich pokoleń, ogarnął go Duch Boży i zaczął głosić swoje pouczenie, mówiąc: Wyrocznia Balaama, syna Beora; wyrocznia męża,...

Dziś Dzień Dziecka Utraconego

Msze św. za dzieci zmarłe przed urodzeniem odbywają się 15 października w wielu miastach Polski. Na całym świecie jest to Dzień Dziecka Utraconego.

O pamięć i modlitwę w intencji utraconych dzieci i osieroconych rodziców proszą członkowie Organizacji Rodziców po Stracie i Rodziców Dzieci Chorych „DLACZEGO”.


Członkowie „DLACZEGO” informują, że co roku w Polsce ponad 40 tys. kobiet doświadcza poronienia, kolejnych 2 tys. dzieci rodzi się martwych, a 5 tys. dzieci nie dożywa 18. roku życia.

Statystyki od roku 2005 wyraźnie wskazują wrastającą liczbę umierających dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat z powodów urazów, zatruć, wypadków i samobójstw. Jest to wymowny wskaźnik narastających zagrożeń cywilizacyjnych takich jak wypadki komunikacyjne, narkotyki czy alkohol.

„Mimo ogromu tych liczb temat straty dziecka jest rzadko poruszany, zarówno w mediach, jak i w rozmowach prywatnych. Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu stara się przypominać o cierpieniu opuszczonych rodziców i podpowiadać, jak można im pomóc. Najbardziej niepokojący wydaje się wzrost przedwczesnej śmiertelności dzieci starszych” - podkreślają w komunikacie przekazanym KAI członkowie „DLACZEGO”.

Podkreślają też, że strata oczekiwanego, niejednokrotnie jedynego dziecka, w każdym momencie jego życia, jest dla rodziców i rodziny niewyobrażalną tragedią. „Mimo tego śmierć dzieci wydaje się być niezauważana społecznie. Dla konsumpcyjnie nastawionego społeczeństwa jest niewygodna, zbyt tragiczna, niezrozumiała i kłopotliwa. Wielu ludzi nie umie się zachować w obliczu takiego dramatu, w efekcie czego świadomie lub nie skazuje osamotnionych rodziców na społeczny ostracyzm, życie w izolacji” - uważają.

15 października, jak co roku, w wielu miastach Polski odbywają się Msze św. w intencji dzieci utraconych oraz ich rodziców, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Legionowie, Radzyminie i na Majdanku. W tym dniu odbędą się także spotkania dla rodziców, którzy zechcą zjednoczyć się we wspólnej modlitwie.

Członkowie Organizacji „DLACZEGO” apelują, by Dzień Dziecka Utraconego stał się „dniem pamięci, modlitwy i zadumy nie tylko dla osieroconych rodziców, ale też dla całego społeczeństwa, do którego, z całym naszym bagażem doświadczeń, chcemy przynależeć”.

 

Źródło: KAI