Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Każdy może pomóc misjom

MisjonarzePod hasłem "Aby mieli życie" obchodzić będziemy Tydzień Misyjny. Rozpoczyna go w niedzielę Światowy Dzień Misyjny. Na świecie pracuje ponad 2 tys. polskich misjonarzy. Prawie połowa z nich, bo 919 osób, pracuje na misjach w Afryce: w Kamerunie, Zambii, Rwandzie, Tanzanii i na Madagaskarze.


Tarnowski misjonarz ks. Bronisław Kowalik jest proboszczem w Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej, jak mówi naszemu radiu, praca na misjach to służba Bogu i ludziom:

Posłuchaj:

 

Niedziela Misyjna to święto dojrzałości i solidarności ofiary, aby do wszystkich ludzi mogła dotrzeć prawda o Chrystusie - mówi ks. Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, przedstawiając wyzwania misyjne Benedykta XVI w orędziu. 

O tym, że nakaz misyjny Chrystusa do pozyskania "uczniów ze wszystkich narodów" dotyczy wszystkich wierzących przypomina w orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Benedykt XVI. Dodaje, że misja Kościoła polega na tym, aby "zarażać" nadzieją wszystkie narody. "Będąc z natury zalążkiem nadziei, musi on (Kościół powszechny) kontynuować służbę Chrystusa dla świata. Jego misja i służba nie ogranicza się do zaspokojenia potrzeb materialnych czy nawet duchowych, które zamykają się w ramach istnienia doczesnego, ale dotyczy zbawienia nadprzyrodzonego, które realizuje się w Królestwie Bożym - czytamy w orędziu. Papież pisze, że cały Kościół musi być zaangażowany w misje "ad gentes", w głoszenie Ewangelii, która jest "zaczynem wolności, postępu, braterstwa, jedności i pokoju".

Papież w orędziu podkreśla wartość modlitwy za misjonarzy, którzy zginęli, głosząc Dobrą Nowinę. Zwraca się też z apelem o duchowe towarzyszenie tym, którzy posługują na misjach. Zachęca też do ofiarności na rzecz misji, która zwłaszcza w dobie kryzysu jest "wiarygodnym znakiem wspólnoty między Kościołami". 

Światowy Dzień Misyjny, 18 października, rozpoczyna w Polsce Tydzień Misyjny. Będzie mu towarzyszyć hasło "Aby mieli życie". Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które patronuje temu Dniowi, ks. Bogdan Michalski zachęcił do otoczenia świata modlitwą różańcową, którą propagowała założycielka Dzieła Paulina Jaricot, wielka apostołka misji na przełomie XVIII i XIX w. 

Sekretarz krajowy PDRW przedstawił również ofiarność z Niedzieli Misyjnej z poprzedniego roku. Zebrana składka podczas Niedzieli Misyjnej w 2008 r. w kwocie ponad 3 mln 618 tys. zł została przeznaczona na realizację 63 projektów w sześciu diecezjach Burundi.   

W duchu solidarności ofiary ze wspólnotami Kościoła na misjach przeżywajmy więc Światową Niedzielę Misyjną i módlmy się w ich intencjach "Aby mieli życie" podczas Tygodnia Misyjnego.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez Stolicę Apostolską w 1926 r. na prośbę Papieskiego Działa Rozkrzewiania Wiary.
 

Źródło: RDN, PDM