Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Nowa strona internetowa Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Strona muzeum diecezjalnegoBezcenne eksponaty zgromadzone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie można oglądać za pośrednictwem Internetu. Wirtualne zwiedzanie m.in. galerii sztuki średniowiecza umożliwia zobaczenie wybranych eksponatów z bliska. Klimat odwiedzania muzealnych sal tworzy muzyka gregoriańska.

Na nowej stronie internetowej pojawiło się także więcej fotografii zabytkowych rzeźb i obrazów. Można zobaczyć także wybrane eksponaty zgromadzone w muzeach parafialnych.


Posłuchaj (mówi mówi ks. Tadeusz Bukowski dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie):

25 października przypada 121. rocznica powstania placówki . Każdego roku Muzeum odwiedza ok. 10 tysięcy turystów z całego świata. W skali roku Muzeum organizuje ok. 200 lekcji dla dzieci i młodzieży, oraz prawie 50 zajęć akademickich. Przez Internet dzieła oglądają mieszkańcy m.in. Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych.

Muzeum posiada 2,5 tysiąca eksponatów. Najcenniejszy dział to galeria sztuki średniowiecznej, gdzie zgromadzono elementarne zabytki dla poznania poziomu kultury wieków średnich terenu Małopolski. Najcenniejszym eksponatem jest drewniana, XII-wieczna rzeźba przedstawiająca głowę św. Jana Chrzcielna na misie.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie mieści się w zabytkowych kamieniczkach z wieku XVI wieku, w sąsiedztwie katedry. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne (ornaty, kapy itp.) od czasów średniowiecza aż po wiek XIX.

Tarnowskie Muzeum posiada także dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenu Europy, a także innych kontynentów. Przekazał je w darze dla Muzeum Diecezjalnego w roku 1957 znany w Polsce i zagranicą kolekcjoner, Węgier z pochodzenia, tarnowianin, Norbert Lippóczy. Muzeum prezentuje także przykłady współczesnej rzeźby ludowej z bardzo żywotnego ośrodka tej sztuki w Paszynie k. Nowego Sącza.

W 1988 roku z okazji jubileuszu 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory wzbogaciły się o kolejną kolekcję: dzieła sztuki z około r. 1900. Są to płótna kilku malarzy polskich, jak np. Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Kazimierz Sichulski, Wojciech Weiss, a także zbiór porcelany i zegarów. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki Olgi Majewskiej.

Muzeum jest czynne w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 15.00, w niedzielę i święta w godzinach od 9.00 do 14.00. Natomiast, w poniedziałki wystawa jest nieczynna. Szkoły proszone są o wcześniejszy kontakt z biurem Muzeum Diecezjalnego przy Pl. Katedralnym 6. Dla osób niepełnosprawnych dostępna jest galeria sztuki średniowiecznej – po uprzednim zgłoszeniu.

Adres strony internetowej: www.muzeum.diecezja.tarnow.pl

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=158