Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

Beatyfikacja Jana Pawła II 17 października?

Jan Paweł IIDo beatyfikacji Jana Pawła II może dojść już 17 października 2010 r. – uważa Marco Tosatti watykanista turyńskiej „La Stampy”. Z kolei Andrea Tornielli z „Il Giornale” twierdzi, że członkowie specjalnej komisji jednomyślnie uznali heroiczność cnót papieża Polaka.

Kardynałowie i biskupi uczestniczący w sesji dotyczącej cnót Jana Pawła II byli zgodni co do ich heroiczności – twierdzi na swym blogu Tornielli, watykanista „Il Giornale”. Zaznacza, że informacje, jakie posiada, nie mają charakteru oficjalnego, a wynik dyskusji i głosowania nie został podany do wiadomości publicznej.


Informuje również, że sesja, która odbywała się w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trwała wyjątkowo długo i przeciągnęła się do wczesnych godzin popołudniowych. Przypomina też, że głos kardynałów i biskupów ma dla papieża jedynie charakter doradczy.

Najprawdopodobniej przed Bożym Narodzeniem prefekt dykasterii, abp Angelo Amato przedstawi efekt pracy Benedyktowi XVI, który podpisze dekret o heroiczności cnót. Wówczas Słudze Bożemu będzie przysługiwał tytuł «venerabile», to znaczy czcigodny.

Po oficjalnym promulgowaniu dekretu konieczne będzie uzupełnienie dochodzenia odnośnie do cudu przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II. Chodzi o cudowne uzdrowienie francuskiej zakonnicy chorej na chorobę Parkinsona.

Sprawa będzie badana najpierw przez zespół ekspertów medycznych Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, następnie teologów a na końcu kardynałów. Dopiero wówczas, po ostatecznym potwierdzeniu przez Benedykta XVI możliwe będzie wyznaczenie daty beatyfikacji Karola Wojtyły – zaznacza Tornielli.

Datę tę przewiduje jednak na swym blogu Marco Tosatti. Podkreśla on, że dekret Benedykta XVI w sprawie heroiczności cnót Ojca Świętego nie zostanie wydany zapewne wcześniej niż w połowie grudnia. Można więc mieć nadzieję, że cała droga procesu może się zakończyć w marcu 2010 r. Jest to zbyt późno, by można wyznaczyć datę beatyfikacji na kwiecień, w piątą rocznicę śmierci.
Według Tosattiego, najbardziej prawdopodobną datą jest niedziela 17 października. Za tym terminem przemawiałaby data wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października. Drugim sprzyjającym czynnikiem byłoby Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, tego regionu, któremu Jan Paweł II poświęcił szczególnie dużo uwagi.

 

 

Źródło: KAI