Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na piątek, 15 grudnia 2017

    (Iz 48,17-19)
    Tak mówi Pan, twój Odkupiciel, Święty Izraela: Jam jest Pan, twój Bóg, pouczający cię o tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz. O gdybyś zważał na...

Wolność wyznania uchwalona

fot. proteologia.files.wordpress.comSejm przyjął 3 grudnia uchwałę w sprawie "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy".

Zgłoszony przez posłów Polski Plus projekt uchwały w sprawie "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy", a przy tym krytykującej werdykt Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu przeciwko wieszaniu krzyży we włoskich szkołach został przyjęty 3 grudnia przez Sejm.


Posłowie wyrażają w uchwale "zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących i burzą pokój społeczny", dlatego projekt uchwały odnosi się "krytycznie" do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada br. zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Uchwała wskazuje, że znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej - przypominając o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka i ofiary - wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka, praw osoby ludzkiej i praw wspólnot.

W uzasadnieniu uchwały posłowie przypominają też, że Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. w art. 9 określa wolność wyznania jako wolność pozytywną, wolność, która obejmuje także wspólną z innymi i publiczną ekspresję wiary.

 

Źródło: KAI