Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Anioł pański: szopka jest szkołą życia i prawdziwej radości

Benedykt XVIBożonarodzeniowa szopka jest szkołą życia, gdzie możemy nauczyć się tajemnicy prawdziwej radości – powiedział Benedykt XVI w krótkim przemówieniu podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Zgodnie z tradycją papież w trzecią niedzielę Adwentu pobłogosławił przyniesione przez rzymskie dzieci figurki Dzieciątka Jezus, które umieszczą w swoich bożonarodzeniowych szopkach.


Papież podkreślił, że Kościół, „prowadząc nas do świąt Bożego Narodzenia, pomaga nam odkryć sens i smak chrześcijańskiej radości, tak innej od radości świata”. Przypomniał, ze zgodnie z tradycją w trzecią niedzielę Adwentu dzieci rzymskie przychodzą na Plac św. Piotra, aby papież pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus, które umieszczą w swoich szopkach. Ojciec Święty podziękował za przybycie i wyraził radość, że w rodzinach zachowuje się zwyczaj budowy szopek.

Benedykt XVI przestrzegł, że nie wystarczy tylko „powtarzać tego tradycyjnego gestu” ale „starać się żyć w codziennej rzeczywistości tym wszystkim, co żłóbek reprezentuje, to jest miłością Chrystusa, Jego pokorą, Jego ubóstwem”. „Tak właśnie uczynił św. Franciszek w Greccio: ukazał żywą scenę Narodzenia, by móc ją kontemplować i adorować, ale nade wszystko aby lepiej wcielić w życie orędzie Syna Bożego, który z miłości do nas ogołocił się z wszystkiego i stał się małym dzieckiem” – powiedział papież.

Papież podkreślił, że „błogosławieństwo "Bambinelli" - jak nazywa się je w Rzymie - przypomina nam, że szopka jest szkołą życia, gdzie możemy nauczyć się tajemnicy prawdziwej radości”. „Nie polega ona na posiadaniu wielu rzeczy, ale na tym, by czuć się kochanym przez Pana, na tym, by stać się darem dla innych i kochać się” – zaznaczył.

Benedykt XVI przypomniał, że prawdziwa radość: to odczucie, że nasze życie osobiste i wspólnotowe nawiedzone zostało i wypełnione wielką tajemnica, tajemnicą miłości Boga”. „Do tego, by radować się, potrzebujemy nie tylko rzeczy, ale miłości i prawdy: potrzebujemy bliskiego Boga, który rozgrzewa nasze serca i odpowiada na nasze najgłębsze oczekiwania. Ten Bóg ukazał się w Jezusie, zrodzonym z Maryi Dziewicy. Dlatego Dzieciątko to, które umieszczamy w szopie czy w grocie, stanowi centrum wszystkiego, jest centrum świata” – powiedział papież i wezwał na zakończenie do modlitwy, aby „każdy człowiek, jak Maryja Panna, mógł przyjąć za centrum swego życia Boga, który stał się Dziecięciem, źródłem prawdziwej radości”.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, przemawiając po włosku papież powiedział: „W tym tygodniu dotarły do mnie smutne informacje z niektórych krajów Afryki o tym, że zabitych zostało czterech misjonarzy. Chodzi o księży Daniela Cizimya, Louisa Blondela i Gerry Roche oraz zakonnicę Denise Kahambu. Byli wiernymi świadkami Ewangelii, którzy potrafili głosić ją z odwagą, także narażając własne życie. Wyrażając bliskość z rodzinami i wspólnotami, które są pogrążone w bólu, zachęcam wszystkich, by przyłączyli się mojej modlitwy o to, aby Pan przyjął ich w swoim Domu, pocieszył tych, którzy opłakują ich śmierć i przyniósł wraz ze swym nadejściem pojednanie i pokój”.

Ks. Daniel Cizimya i Denise Kahambu zostali zamordowani w Demokratycznej Republice Konga, a ks. Louis Blondel zginął na przedmieściach Johannesburga w RPA.

 

 

Źródło: KAI