Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Strasburg: milion podpisów pod petycją w obronie życia od poczęcia

Przedstawiciele ruchów pro life reprezentujący 14 państw przekazali na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka petycję „Prawo do życia od poczęcia i godność człowieka” z milionem podpisów obywateli UE opowiadających się za obroną prawną życia ludzkiego od chwili poczęcia.

Główną ideę petycji przedstawili Carlo Casini, deputowany do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący włoskiego ruchu pro life oraz Antonio Gaspari, dziennikarz włoski zaangażowany w obronę ludzkiego życia.


Odnosząc się do tej inicjatywy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił, że ma ona ogromne znaczenie dla Europy i jest pierwszą tak dużą inicjatywą obywatelską mieszkańców Unii Europejskiej od czasu kwestii Traktatu Lizbońskiego.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, która do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przywiozła blisko 20 tys. podpisów zebranych wśród czytelników tygodnika pod moratorium na wykonywanie aborcji.

W petycji przekazanej dzisiaj w Parlamencie Europejskim obywatele 27 państw Unii Europejskiej wraz z Chorwacją domagają się, aby było respektowane życie każdej istoty ludzkiej, jak to zapisane jest w Konwencji Europejskiej nt. przestrzegania ludzkiego życia i fundamentalnych praw wolnościowych (art. 2).

Petycja podkreśla również, że powinna być poszanowana rodzina w sensie pełnym, czyli ta która jest zbudowana na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Rodzina ma mieć prawo do wyboru wychowania i wykształcenia własnych dzieci. Autorzy petycji domagają się także, aby nie były finansowane badania szkodliwe na embrionach.

Natomiast wieczorem 14 grudnia w Centrum Kultury im. św. Tomasza w Strasburgu podczas spotkania z przedstawicielami ruchów pro life został zaprezentowany dodatek „Bioetyka katolicka”, przygotowany przez siedem tygodników katolickich w Polsce. - W Parlamencie Europejskim niewiele mówi się o życiu, jego godności i obronie, a bardzo chętnie mówi się o aborcji jako prawie człowieka. Dlatego musimy bronić dzieci za wszelka cenę. Trzeba powiedzieć w Parlamencie Europejskim o życiu ludzkim w imieniu tych, którzy nie mają głosu - mówił podczas spotkania Carlo Casini.

Z kolei Antonio Gaspari zauważył, że „w Europie co 25 sekund dokonuje się aborcji, a co 35 sekund dochodzi do rozwodu”. - To oznaki kryzysu, a nawet końca pewnej cywilizacji, w której prawa człowieka powinny odgrywać znaczącą rolę - dodał włoski dziennikarz.

Przedstawiciele ruchów pro life przebywali w Strasburgu od 13 do 15 grudnia.

 

 

Źródło: KAI