Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

Nowy Prymas rozpoczął posługę

Abp H. Muszyński przewodniczy Mszy św. w Gnieźnie„Dzisiejsze wydarzenie przywrócenia tytułu prymasa arcybiskupowi gnieźnieńskiemu wpisuje się znakomicie w długą i piękną historię prymasowskiego Gniezna, którą szczyci się ono od prawie 600 lat” – powiedział abp Henryk Muszyński w homilii Mszy św. inaugurującej jego prymasowską posługę.

Podkreślił również, że godność ta ma w jego przypadku charakter symboliczny i że w czasie jej piastowania będzie się starał podtrzymać i rozwijać to, co udało się stworzyć kard. Glempowi. Stanął także w obronie krzyża, któremu – jak mówił - odmawia się w Europie miejsca w przestrzeni publicznej.


Eucharystia sprawowano w katedrze gnieźnieńskiej, koncelebrowali ją wszyscy przybyli na uroczystości inauguracyjne kardynałowie, arcybiskupi i biskupi - w sumie 39 hierarchów.

„Wielki Prymas Tysiąclecia, dziś Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, nazwał posługę prymasa czuwaniem nad dziedzictwem chrystusowym od grobu św. Wojciecha w Ojczyźnie naszej. W poczuciu odpowiedzialności za to właśnie dziedzictwo, tak wyraźnie wpisane w przesłanie świętowojciechowe, podnoszę głos w obronie krzyża, któremu w Europie odmawia się miejsca w przestrzeni publicznej” – mówił w homilii prymas Muszyński.

Dodał również, że walka z krzyżem nie jest niczym nowym, ona wpisana jest niejako w wewnętrzną strukturę chrześcijaństwa i trwa od początku jego istnienia. Tym razem jednak jest inaczej. Obecności krzyża w szkole publicznej odmawia Europejski Trybunał Praw Człowieka – i to w imię prawa – ogłaszając: Krzyż w szkole publicznej łamie wolność religijną uczniów i prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym przekonaniem.

„Nikt nie oczekuje, a tym bardziej nie zmusza tych, którzy myślą i wierzą inaczej lub w ogóle nie wierzą, żeby oddali cześć krzyżowi. Oczekujemy jedynie uszanowania naszych przekonań, symboli naszej wiary i naszych świętości, do których należy także krzyż” – tłumaczył abp Muszyński.

Procesja hierarchów wyruszyła z rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich do katedry tuż po godzinie 13. Orszakowi towarzyszyło bicie w dzwony. Nowy Prymas miał na sobie purpurowy płaszcz należący do kard. Wyszyńskiego. W bramie Bazyliki, przy zabytkowych Drzwiach Gnieźnieńskich, Prymas Muszyński ucałował krzyż legacki, który odtąd będzie mu towarzyszył we wszystkich celebracjach liturgicznych.

Po zajęciu miejsca w prezbiterium w imieniu abp. Muszyńskiego wszystkich przybyłych witał gnieźnieński biskup pomocniczy Wojciech Polak. Następnie nowy Prymas przywdział zabytkowe szaty liturgiczne i insygnia biskupie: czerwono-złotą mitrę wykonaną w Rzymie w 1777 roku i przekazaną katedrze gnieźnieńskiej mocą testamentu przez abp. Antoniego Ostrowskiego oraz utrzymany w podobnych barwach atłasowy ornat wykonany najprawdopodobniej we Francji w XVIII wieku i ufundowany przez biskupa krakowskiego Jana Lipskiego. Ponadto XIII wieczny pierścień należącego najprawdopodobniej do abp. Jakuba Świnki, XIX – wieczny pektorał (krzyż biskupi) kard. Mieczysława Halka – Ledóchowskiego oraz pastorał kard. Stefana Wyszyńskiego wykonany na Tysiąclecie Chrztu Polski.

W czasie liturgii używany był również kielich, który tradycja wiąże z osobą św. Wojciecha. W rzeczywistości do biskupa-męczennika mogła należeć jedynie agatowa czasza w formie cylindrycznego kubka, datowana na X wiek i wykonana najprawdopodobniej w Bizancjum.

Na początku Eucharystii bp Bogdan Wojtuś odczytał list wystosowany przez papieża Benedykta XVI do abp. Henryka Muszyńskiego z okazji inauguracji jego posługi prymasowskiej. Ojciec Święty przypomina, że na podjętą w 2006 roku decyzję o powrocie tytułu Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego wpływ miały przede wszystkim względy historyczne i prawne, przysługujące gnieźnieńskiej stolicy.

„Była ona pierwszą polską stolicą metropolitalną i tu czczone są relikwie św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, pierwszego Patrona Polski, które są jednym z największych skarbów Narodu polskiego, a których 'kustoszem' tradycyjnie jest Arcybiskup Gnieźnieński” – napisał papież.

Podczas Mszy św. życzenia nowemu prymasowi złożył ustępujący z tej funkcji kard. Józef Glemp. „Jako były prymas składam nowemu prymasowi życzenia wypełnione wielkim uczuciem, które wydobywa się z głębi serc tak wielu ludzi życzących Kościołowi w osobie nowego prymasa wielu łask Bożych i wielu pomyślnych czynów” – mówił kard. Glemp.

Podkreślił również, że uczucia te wzmagają się w tym szczególnym miejscu, jakim jest katedra gnieźnieńska. Jak wspominał, przybywając tuż po wojnie do seminarium duchownego zastał ją w większej części zagruzowaną. W czasie święceń była ona czynna tylko w połowie. Dziś jest piękna. „Księże Prymasie to ty dokonałeś zakończenia jej odnowy i upiększania” – mówił Prymas senior.

Prymas Muszyński ze swej strony podziękował wszystkim za obecność, życzenia i modlitwę. Na zakończenie udzielił zebranym błogosławieństwa.

 

Źródło: KAI