Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 22 stycznia 2018

    Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika

    (2 Sm 5, 1-7. 10)
    Wszystkie pokolenia izraelskie zeszły się u Dawida w Hebronie i oświadczyły mu: „Oto my jesteśmy kości twoje...

Bp Skworc: zatroszczmy się o środowisko i edukację ekologoczną

Bp Wiktor SkworcO poszanowanie środowiska naturalnego zaapelował 1 stycznia ordynariusz diecezji tarnowskiej. Bp Wiktor Skworc mówił w katedrze, że potrzeba dziś kultury życia w świecie stworzonym, opartej na odpowiedzialności, solidarności, umiarze i roztropności.

W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój, biskup przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie. W homilii wskazywał, że niszczenie środowiska naturalnego przyczynia się do niszczenia człowieka i struktur społecznych, uniemożliwiając korzystanie z praw człowieka, takich jak prawo do życia, żywienia, zdrowia i rozwoju.


Ze smutkiem stwierdził, że „przyczyną tych zjawisk w świecie jest często człowiek cywilizacji zachodniej, który przez firmy i korporacje nadal prowadzi działalność kolonialną, wykorzystując egoistycznie najuboższych i ich ziemię. A grzechy człowieka białego wobec mieszkańców Afryki – popełniane od wieków po dziś - są niepoliczalne”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podkreślił, że w Afryce, Azji i Ameryce Południowej wiele osób doświadcza niesprawiedliwości z powodu degradacji środowiska naturalnego. Bp Skworc wspominał też o „uchodźcach ekologicznych”, którzy ze względu na zniszczenie środowiska muszą opuścić nieraz z całym dobytkiem swoją ojcowiznę. Kaznodzieja mówił ponadto, że musimy pamiętać o rdzennych mieszkańcach lasów tropikalnych, którym zabiera się ziemię i niszczy środowisko, które stabilizowało od wieków sytuację klimatyczną na ziemi.

„To wszystko z woli zysku i zbicia majątku na nielegalnym handlu drewnem” dodał bp Skworc.

W homilii ubolewał, że nadal ludzie muszą cierpieć z powodu braku dostępu do zdrowej wody z powodu zatrucia rzek i zbiorników wodnych. Ponadto wspominał ludzi, którzy żyją w rejonie konfliktów zbrojnych, związanych z walką o dostęp do bogactw naturalnych, co jest codziennością Afryki. Bp Skworc dodał, że w ostatnim czasie widać znaczące postępy w trosce o środowisko naturalne, m.in. dzięki wzmożonej edukacji ekologicznej.

Podkreślił, że jednak od wiedzy do działania i postępowania chroniącego na co dzień środowisko naturalne, droga jeszcze daleka. „Zaśmiecone ulice, przydrożne rowy, lasy traktowane jak wysypiska śmieci; tzw. reklamówki wirujące na wietrze pod każdą szerokością geograficzną, zasypane sztucznymi kwiatami cmentarze; czasem nawet kościoły; degradacja obszarów przemysłowych i rolnych; zanieczyszczanie wód ściekami z domowych kanalizacji; kłusownictwo; bezmyślne narażanie lasów i łąk na pożary, to tylko niektóre z obrazów braku odpowiedzialności za świat stworzony – nasz dom doczesny” wymieniał bp Skworc. Kaznodzieja dodał, że rodzina, która jest pierwszą szkołą miłości do drugiego człowieka powinna uczyć także szacunku względem środowiska.

 

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4245