Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 27 lutego 2017

    (Syr 17,24-29)
    Tym, którzy się nawracają, Bóg daje drogę powrotu i pociesza tych, którym brakło wytrwałości. Nawróć się do Pana, porzuć grzechy, błagaj przed obliczem Jego, umniejsz zgorszenie. Wróć do...

Rocznica święceń biskupa Władysława Bobowskiego

Bp Władysław Bobowski35. rocznica przyjęcia święceń biskupich przez biskupa Władysława Bobowskiego przypada 2 lutego. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej osiągnął już wiek emerytalny i złożył na ręce Ojca Świętego - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego - rezygnację z pełnionego urzędu, która została przyjęta. Diecezjanie podziękują mu za posługę w sobotę 6 lutego podczas uroczystości w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

Biskup wspomina, że był to pracowity czas, podczas którego doświadczył wiele życzliwości od ludzi. „Wizytacje w parafiach, tysiące bierzmowanych, którzy przypominają mi się, że udzieliłem im tego sakramentu, to bardzo cieszy” mówi bp Bobowski. Jubilat słynie z wielkiego serca dla potrzebujących. „Wiem co to znaczy być głodnym i nie mieć się w co ubrać. Pochodzę z rodziny, gdzie były trudne warunki materialne. Nauczyłem się rozumieć ludzi potrzebujących. Łatwiej mi dostrzegać biedę” dodaje jubilat.


 

Posłuchaj (mówi biskup Władysław Bobowski):  

Biskup Władysław Bobowski urodził się w dniu 19 marca 1932 r. w Tropiu. Po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 23 czerwca 1957 r. Pracował jako wikariusz w parafii Ryglice, był katechetą w Tarnowie (1961-1962). Podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie otrzymał tytuł doktora teologii oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1969-75), był wykładowcą teologii życia wewnętrznego (1969-99).

Mianowany biskupem pomocniczym przyjął sakrę biskupią w katedrze tarnowskiej w dniu 2 lutego 1975 r., z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Jako biskup pomocniczy w czasie 35 lat posługi pełnił obowiązki wikariusza generalnego, a w zakresie tego urzędu troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych i koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin. Pasterską troską otaczał Klub Inteligencji Katolickiej, duszpasterstwa specjalistyczne oraz biednych, uzależnionych i potrzebujących duchowego oraz materialnego wsparcia. Podejmował również wiele cennych inicjatyw i zadań; m.in. był inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z diecezji, zwanego "Wakacje z Bogiem". Dzięki niemu powstała i rozwinęła się Dziewczęca Służba Maryjna.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję: Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Młodzieży; vice Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Turystycznego, należał również do Komisji ds. Zakonnych, Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kościół tarnowski podziękuje biskupowi Władysławowi Bobowskiemu za jego owocną posługę biskupią w sobotę 6 lutego. O godzinie 12.00, w katedrze odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Będzie ona transmitowana przez diecezjalne Radio RDN Małopolska.

Hasło pasterskiej posługi biskupa Władysława Bobowskiego brzmi: Humanum indivinare, czyli: "To, co ludzkie przebóstwiać".

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=185