Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 20 stycznia 2018

    Dzień powszedni - wspomnienie św. Fabiana, papieża i św. Sebastiana, męczennika

    (2 Sm 1, 1-4. 11-12. 19. 23-27)
    W owym czasie: Po zwycięstwie nad Amalekitami wrócił Dawid i zatrzymał się przez...

Krajowa Rada Katolików Świeckich przeciw nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie

ListKrajowa Rada Katolików Świeckich wystosował protest przeciw nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Autorzy listu podkreślają, że przemocy domowej należy się przeciwstawiać, ale w sposób rozważny, dostosowując środki do skali zagrożenia dla słabszych członków rodziny. Radę niepokoi fakt, że nowelizacja podważa podstawową zasadę pomocniczości państwa, które – zamiast wspierać rodzinę w jak najlepszym wypełnianiu jej zadań, uzurpuje sobie prawo do ingerencji w system wartości i styl życia jej członków, zwłaszcza rodziców.


A oto treść listu:

Krajowa Rada Katolików Świeckich nt. ustawy przeciwko przemocy w rodzinie

My, członkowie Krajowej Rady Katolików Świeckich wyrażamy swój niepokój i sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która ma wejść pod obrady Sejmu RP.

Wiele stowarzyszeń i grup społecznych protestowało już przeciw nowelizacji zwracając uwagę na niebezpieczeństwa, jakim byłaby realizacja tej ustawy – nieostra definicja przemocy (w tym krytykowanie i zawstydzanie dziecka), zakładanie rodzinom Niebieskich Kart, tworzenie na szczeblu lokalnym kilkuosobowych zespołów z uprawnieniami do ingerowania w życie rodzinne nawet w wypadkach błahych i wbrew woli osób zainteresowanych, łatwość odebrania dziecka przez pracownika socjalnego.

Uważamy, że przemocy domowej należy się przeciwstawiać, ale w sposób rozważny, dostosowując środki do skali zagrożenia dla słabszych członków rodziny. Niepokoi fakt, że nowelizacja podważa podstawową zasadę pomocniczości państwa, które – zamiast wspierać rodzinę w jak najlepszym wypełnianiu jej zadań, uzurpuje sobie prawo do ingerencji w system wartości i styl życia jej członków, zwłaszcza rodziców. Jesteśmy głęboko przekonani, że rodzina potrzebuje wsparcia, ale do tego konieczna jest długofalowa strategia, polityka prorodzinna, a nie droga na skróty. Jesteśmy również głęboko przekonani, że przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, która musi być skuteczna i efektywna, nie może naruszać zasad od wieków kształtujących życie tej najważniejszej ludzkiej wspólnoty.

W imieniu członków Krajowej Rady Katolików Świeckich

Alina Petrowa-Wasilewicz, przewodnicząca

 

Źródło: KAI