Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Papież pobłogosławił nowe korony na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Obraz Matki Boskiej CzęstochowskiejBenedykt XVI pobłogosławił nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będące wotum Narodu Polskiego w 100. rocznicę rekoronacji. Uroczystość odbyła się po audiencji ogólnej w Watykanie 3 marca. Do Rzymu udała się 6-osobowa delegacja z Jasnej Góry na czele z przeorem o. Romanem Majewskim.

Nowe korony powstały z ofiarowanych przez jasnogórskich pielgrzymów darów wotywnych i ofiar. Przeor przypomniał, że są to korony wdzięczności: „wdzięczności za to wszystko co wielkie i narodowe, co wielkie, bo dotyczące Kościoła powszechnego i za to co nasze, rodzinne, społeczne, moje, osobiste”.


Autorem projektu i wykonawcą koron jest Mariusz Drapikowski, przed laty cudownie uzdrowiony bursztynnik z Gdańska. Korony na skronie Jezusa i Maryi są złote i jak podkreślił artysta, posiadają głęboką symbolikę. Np. trzy gwiazdy znajdujące się w centralnym miejscu korony oznaczają trzy stany Matki Bożej: że była dziewicą przed, w trakcie i po narodzeniu Jezusa. W tych gwiazdach umieszczone są trzy niezwykłe materiały - meteoryty planetarne. W centralnej części jest meteoryt z Księżyca, obok z Marsa i Merkurego, z wszelkimi potwierdzeniami z instytutów naukowych nawet z NASA. Są to wyjątkowo rzadko spotykane materiały.

Kamień księżycowy i fragmenty meteorytów zostały ofiarowane na Jasną Górę przez jednego z pielgrzymów na początku pełnienia posługi przeora przez o. Romana Majewskiego. To ten dar stał się impulsem do wykonania nowych Koron Wdzięczności Narodu Polskiego. Zostały one stworzone z tysięcy wotów składanych przez Polaków.

Oprócz meteorytów koronę Matki Bożej tworzą bursztynowe lilie z inkluzjami roślinnymi, pomiędzy którymi znajdują się sześcioramienne gwiazdy. U nasady korony jest gołębica symbolizująca Ducha Świętego, po jej bokach są kamienie z Groty z Nazaretu. W szczytach korony znajduje się siedem błękitnych pereł.

Korona Chrystusa zdobiona jest brylantami i rubinami. U jej nasady widnieje kamień z Golgoty, ofiarowany przez franciszkanów z Ziemi Świętej. W centralnym punkcie umieszczona jest XVII-wieczna brosza z symbolami Męki Pańskiej. Koronę wieńczy krzyż na bursztynowym nodusie.

Do wykonania obu koron użyto ponad 2 tys. 100 diamentów.

Ojciec Święty pobłogosławił nowe Korony Wdzięczności Narodu Polskiego po dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Delegacja jasnogórska spotkała się potem z kard. Tarcisio Bertone, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. To kard. Bertone przewodniczył na Jasnej Górze uroczystościom wieńczącym 700-lecie Zakonu Paulinów.

Data nałożenia koron na Cudowny Obraz Matki Bożej nie jest jeszcze ustalona, bowiem związana jest z beatyfikacją Jana Pawła II. Korony i powstająca nowa suknia mają być wyrazem wdzięczności Maryi za tak wielkich Polaków, jakimi byli m.in. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński.

Szaty dla Jasnogórskiej Pani i Jezusa są na etapie projektu, a wciąż trwa zbiórka na ich wykonanie. Jak powiedział o. Roman Majewski, ofiarność wiernych jest ogromna, czasem bardzo wzruszająca. „Najmniejszą ofiarę jaką dotąd otrzymaliśmy było 10 gr. Złożyła je kobieta z jednej z suwalskich wsi, tyle tylko miała. Czy to nie jest ten wdowi grosz, który złożyła biblijna kobieta Jezusowi?” - powiedział jasnogórski przeor.

Dobrowolne dary serca - ofiary pieniężne i biżuterię - na nową suknię na Jasnogórski Obraz można składać osobiście w zakrystii lub na furcie klasztornej. Dary przesyłać można także przekazem pocztowym pod adres przeora Jasnej Góry z dopiskiem suknie oraz na konta bankowe tytułem: ofiara na suknie.

W ramach duchowych przygotowań najbliższa sobota, 6 marca, obchodzona będzie jako sobota Królowej Polski. Głównej Mszy św. o godz. 18.30 przewodniczyć będzie w Kaplicy Matki Bożej abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.

 

Źródło: KAI