Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 21 października 2017

    Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

    (Rz 4,13.16-18)
    Nie od [wypełnienia] Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to...

Papież pobłogosławił nowe korony na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Obraz Matki Boskiej CzęstochowskiejBenedykt XVI pobłogosławił nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będące wotum Narodu Polskiego w 100. rocznicę rekoronacji. Uroczystość odbyła się po audiencji ogólnej w Watykanie 3 marca. Do Rzymu udała się 6-osobowa delegacja z Jasnej Góry na czele z przeorem o. Romanem Majewskim.

Nowe korony powstały z ofiarowanych przez jasnogórskich pielgrzymów darów wotywnych i ofiar. Przeor przypomniał, że są to korony wdzięczności: „wdzięczności za to wszystko co wielkie i narodowe, co wielkie, bo dotyczące Kościoła powszechnego i za to co nasze, rodzinne, społeczne, moje, osobiste”.


Autorem projektu i wykonawcą koron jest Mariusz Drapikowski, przed laty cudownie uzdrowiony bursztynnik z Gdańska. Korony na skronie Jezusa i Maryi są złote i jak podkreślił artysta, posiadają głęboką symbolikę. Np. trzy gwiazdy znajdujące się w centralnym miejscu korony oznaczają trzy stany Matki Bożej: że była dziewicą przed, w trakcie i po narodzeniu Jezusa. W tych gwiazdach umieszczone są trzy niezwykłe materiały - meteoryty planetarne. W centralnej części jest meteoryt z Księżyca, obok z Marsa i Merkurego, z wszelkimi potwierdzeniami z instytutów naukowych nawet z NASA. Są to wyjątkowo rzadko spotykane materiały.

Kamień księżycowy i fragmenty meteorytów zostały ofiarowane na Jasną Górę przez jednego z pielgrzymów na początku pełnienia posługi przeora przez o. Romana Majewskiego. To ten dar stał się impulsem do wykonania nowych Koron Wdzięczności Narodu Polskiego. Zostały one stworzone z tysięcy wotów składanych przez Polaków.

Oprócz meteorytów koronę Matki Bożej tworzą bursztynowe lilie z inkluzjami roślinnymi, pomiędzy którymi znajdują się sześcioramienne gwiazdy. U nasady korony jest gołębica symbolizująca Ducha Świętego, po jej bokach są kamienie z Groty z Nazaretu. W szczytach korony znajduje się siedem błękitnych pereł.

Korona Chrystusa zdobiona jest brylantami i rubinami. U jej nasady widnieje kamień z Golgoty, ofiarowany przez franciszkanów z Ziemi Świętej. W centralnym punkcie umieszczona jest XVII-wieczna brosza z symbolami Męki Pańskiej. Koronę wieńczy krzyż na bursztynowym nodusie.

Do wykonania obu koron użyto ponad 2 tys. 100 diamentów.

Ojciec Święty pobłogosławił nowe Korony Wdzięczności Narodu Polskiego po dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Delegacja jasnogórska spotkała się potem z kard. Tarcisio Bertone, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. To kard. Bertone przewodniczył na Jasnej Górze uroczystościom wieńczącym 700-lecie Zakonu Paulinów.

Data nałożenia koron na Cudowny Obraz Matki Bożej nie jest jeszcze ustalona, bowiem związana jest z beatyfikacją Jana Pawła II. Korony i powstająca nowa suknia mają być wyrazem wdzięczności Maryi za tak wielkich Polaków, jakimi byli m.in. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński.

Szaty dla Jasnogórskiej Pani i Jezusa są na etapie projektu, a wciąż trwa zbiórka na ich wykonanie. Jak powiedział o. Roman Majewski, ofiarność wiernych jest ogromna, czasem bardzo wzruszająca. „Najmniejszą ofiarę jaką dotąd otrzymaliśmy było 10 gr. Złożyła je kobieta z jednej z suwalskich wsi, tyle tylko miała. Czy to nie jest ten wdowi grosz, który złożyła biblijna kobieta Jezusowi?” - powiedział jasnogórski przeor.

Dobrowolne dary serca - ofiary pieniężne i biżuterię - na nową suknię na Jasnogórski Obraz można składać osobiście w zakrystii lub na furcie klasztornej. Dary przesyłać można także przekazem pocztowym pod adres przeora Jasnej Góry z dopiskiem suknie oraz na konta bankowe tytułem: ofiara na suknie.

W ramach duchowych przygotowań najbliższa sobota, 6 marca, obchodzona będzie jako sobota Królowej Polski. Głównej Mszy św. o godz. 18.30 przewodniczyć będzie w Kaplicy Matki Bożej abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.

 

Źródło: KAI