Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

Benedykt XVI chce sprawdzić Medjugorje

Sanktuarium w MedjugorjuBenedykt XVI pragnie dokładnie poznać prawdę o objawieniach Matki Bożej w Medjugorju i dlatego postanowił utworzyć przy Kongregacji Nauki Wiary specjalną komisję badającą tę sprawę. Poinformował w swym blogu watykanista turyńskiego dziennika „La Stampa” Giacomo Galeazzi, dodając, iż na jej czele stanął kard. Camillo Ruini.


Zdaniem autora utworzenie komisji jest niespodzianką, może ono spowodować obawy dziesiątków milionów osób odwiedzających to sanktuarium. Galeazzi podkreśla, że Kościół nie uznał dotychczas nadprzyrodzonego charakteru ani tamtejszych objawień, ani zachodzących tam wydarzeń. Stolica Apostolska zawsze spoglądała z nieufnością na te objawienia maryjne, do których dochodzi regularnie po dziś dzień o godz. 17.00 – zauważa watykanista "La Stampy". Jednocześnie przypomina, że kard. Joseph Ratzinger jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary śledził z niepokojem zjawisko Medjugorje.

Galeazzi przytacza historię orędownika domniemanych objawień maryjnych w tej hercegowińskiej wiosce franciszkanina o. Tomislava Vlašicia. Od 24 czerwca 1981 r., czyli od początku domniemanych objawień, opiekował się on szóstką dzieci, którym miała się ukazywać Matka Boska. W 2009 r. zwolniono ze ślubów zakonnych i przeniesiono do stanu świeckiego. Popełnił on błędy dogmatyczne i złamał celibat.

Stolica Apostolska nadal za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., wedle którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. W 1996 wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych.

Zastrzeżenia dotyczą też wizjonerów: czterech kobiet i dwóch mężczyzn. Nikt z nich nie obrał życia zakonnego. Czworo mieszka nadal w Medjugorju. Jedna z „widzących” wyszła za Włocha i mieszka w Monzie koło Mediolanu, podczas gdy jeden z mężczyzn zamieszkał w Bostonie i ożenił się z byłą miss stanu Massachussets – przypomina watykanista „La Stampy”.

Źródło: KAI