Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

29 kwietnia - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Księga

Klerycy i wykładowcy tarnowskiego seminarium przygotowali Księgę Pamięci, która zawiera prawie trzy tysiące nazwisk księży, misjonarzy, a także alumnów i braci zakonnych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, łagrach sowieckich, na zesłaniu na Wschodzie czy podczas pełnienia posługi misyjnej. Wszystkie nazwiska zostały napisane ręcznie. W najbliższy czwartek 29 kwietnia zostaną one odczytane w tarnowskiej katedrze, co zajmie klerykom ok. siedmiu godzin. To jeden z elementów obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w diecezji tarnowskiej.
Wcześniej, bo o godzinie 10.00 w Wyższym Seminarium Duchowym rozpocznie się sesja naukowa „Jeśli zapomnę o nich…” Ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski z KUL mówił będzie o kapłanach polskich w więzieniach, łagrach i na zesłaniu, prof. dr hab. Jan Wiesław Wysocki z UKSW przedstawi świadectwa życia religijnego więźniów obozów koncentracyjnych i opowie o posłudze kapłanów, natomiast ks. dr Ryszard Banach z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie wygłosi wykład o kapłanach diecezji tarnowskiej więzionych w PRL-u. Wstęp na sesję naukową jest wolny.

Posłuchaj (mówi rektor WSD ks. Jacek Nowak):

Natomiast o godzinie 15.00 w tarnowskiej katedrze rozpocznie się nabożeństwo Słowa Bożego, podczas którego klerycy będą czytać nazwiska kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej, oraz tych, którzy zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny, tak w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, a także misjonarzy męczenników, alumnów i braci zakonnych.

O godzinie 18.00 w katedrze odprawiona zostanie Msza św. za pomordowane osoby duchowne. Będzie jej przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. Po Eucharystii odczytywane będą kolejne nazwiska duchownych aż do 21.00. O tej godzinie będzie Apel Jasnogórski w intencji Ojczyzny, a po nim dalszy ciąg odczytywania listy aż do 2947 nazwiska.

Księga Pamięci, która powstała w tarnowskim seminarium zostanie 1 maja złożona w darze na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów. Diecezja tarnowska przygotowała także drugi dar jako Wotum Kapłanów Polskich. To urna z ziemią z miejsc naznaczonych męczeństwem polskiego duchowieństwa.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=205