Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 27 lutego 2017

    (Syr 17,24-29)
    Tym, którzy się nawracają, Bóg daje drogę powrotu i pociesza tych, którym brakło wytrwałości. Nawróć się do Pana, porzuć grzechy, błagaj przed obliczem Jego, umniejsz zgorszenie. Wróć do...

Dziewczęca Służba Maryjna

Spotkania dziewczynek należących do DSM odbywają się dwa razy w tygodniu: w środy o 17 spotyka się grupa młodsza, w czwartki po Mszy świętej spotyka się grupa starsza.

 

 

Logo

 

To wspólnota dziewcząt złączonych miłością do Jezusa pod sztandarem Maryi. Tak jak Ona chcą być: czyste, dobre, szlachetne. W realizowaniu tych zadań, pomagają im cotygodniowe spotkania, w czasie których przez modlitwę, zabawę i śpiew kształtują swoje życie na wzór życia Maryi. Opiekunem grupy jest ks. Marcin Gądek

 

 

Żyjemy w czasach, kiedy ludzie zupełnie przestają się wstydzić grzechu. Zuchwale czynią zło i chwalą się nim. Są dumni i zadowoleni z tego, że potrafią być fałszywi, niemiłosierni, przebiegli. Rozbicie i grzech wkrada się niczym złodziej w nasze rodziny.
By ratować chrześcijan od zakłamania, w prawdzie wychowywać i kształtować ludzi młodych i dzieci, Kościół kieruje wzrok wszystkich wiernych na Maryję. Ona - jak uczy S.W.II (65,68,69) - "Świeci całej wspólnocie wybranych, jako wzór cnót, Ona wyniesiona w niebie ponad wszystkich aniołów, Królowa Wszystkich Świętych - uprosi łaskę Syna Bożego."

W celu głębszego poznania i pokochania Maryi w naszej diecezji w wielu parafiach żywiołowo rozwinęły swą działalność grupy Dziewczęcej Służby Maryjnej. DSM - stanowi dostosowaną do potrzeb i możliwości Kościoła lokalnego formę wychowania religijnego tych dziewcząt, które zapragnęły przez przykład swego postępowania i przynależność do wspólnoty stać się apostołkami dobra. To, że dzieci też potrafią apostołować, potwierdza nam zasada soborowa, która głosi: "Dzieci również mają swoją działalność apostolską. Są bowiem w miarę swych sił prawdziwymi świadkami Chrystusa wśród rówieśników" /Da 12/ Już sama nazwa Dziewczęca Służba Maryjna zawiera w sobie najkrótszą syntezę przyjętego programu wychowawczego.
Świadomie chcemy prowadzić pracę z dziewczętami, mając na uwadze szczególnie te potrzeby, które wynikają z faktu, że są kobietami na tym etapie, kiedy kobiecość w nich dopiero budzi się i rozwija.

Chcemy pomóc im zarówno w odkryciu właściwego ideału dziewczyny i kobiety chrześcijańskiej, jak i w trudnej pracy nad kształtowaniem swej osobowości. Do naszych grup mogą należeć dziewczęta w wieku od 9 lat.
Służba - określenie to mówi o celu istnienia grup. Jest nim, najogólniej mówiąc, służba, czyli działanie dla czyjegoś dobra, być do czyjejś dyspozycji. Inspiracje do kształtowania takiej postawy można czerpać zarówno z życia świeckiego, w którym pewne ważne społecznie zawody nazywa się służbą (służba zdrowia itp.) jak i ze źródeł religijnych.

Sam Chrystus, Syn Boży, nazwany przez proroków Starego Testamentu "Sługą Jahwe", przyszedł, aby służyć i polecił apostołom, by byli sługami wszystkich. Szczególnie bliskim i zawsze oddanym ideałem służby jest dla dziewcząt Maryja. Dlatego przyjęta nazwa zawiera przymiotnik "maryjna".

Maryja - Dziewica z Nazaretu - powiedziała przy zwiastowaniu, że jest i pragnie być zawsze służebnicą Pańską. W czasie swego ziemskiego życia służyła Chrystusowi, pomagała apostołom i pierwszym gminom chrześcijańskim. Teraz służy Kościołowi jako jego najlepsza Matka.

 

Wszystkie chętne dziewczęta serdecznie zapraszamy
do naszej wspólnoty DSM