Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Rok ze św. o. Kolbe

Św. o. Maksymilian KolbeW sobotę 14 sierpnia rozpoczął się Rok Kolbiański poprzedzający 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Organizatorami obchodów są franciszkanie.

Uroczystości zainaugurowała sobotnia Msza św. w Niepokalanowie o godz. 11:30. - ”Przyjdzie nam w tym Roku Kolbiańskim przyjrzeć się bliżej sobie. Ile jest w nas chrześcijaństwa i człowieczeństwa. Ile jesteśmy zdolni dać Chrystusowi i człowiekowi w potrzebie. Czy potrafimy kochać nad życie. Ufam, że nie zmarnujemy tego czasu, że sięgniemy po Kolbiańskie dziedzictwo i zaczerpniemy z niego pełnymi garściami” - mówi gwardian klasztoru w Niepokalanowie, o. Stanisław Piętka.


Rok Kolbiański potrwa do 15 sierpnia 2011 roku. Ważnym punktem obchodów będzie pielgrzymka do Niepokalanowa zaplanowana na październik. Związana jest ona z rocznicą kanonizacji o. Maksymiliana, która przypada 10 października.

W 1941 roku o. Kolbe został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie zagłady Auschwitz, gdzie oddał swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka 14. sierpnia 1941 r. W październiku 1971 roku Paweł VI w Bazylice Św. Piotra w Rzymie ogłosił o. Maksymiliana błogosławionym. Jan Paweł II 10 listopada 1982 roku ogłosił o. Kolbego świętym całego Kościoła jako męczennika miłości.

Źródło: KAI