Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Niedziela i Tydzień Misyjny 2010

PlakatW tym roku po raz 84., 24 października, Kościół w Polsce będzie obchodził Światowy Dzień Misyjny. Jest on wezwaniem do odnowienia zaangażowania w głoszenie Ewangelii i nadania działalności duszpasterskiej głębszego rozmachu misyjnego poprzez udzielenie misjonarzom i Młodym Kościołom na świecie różnorodnego wsparcia, a przede wszystkim do wytrwałej modlitwy w intencji misji, jak nawołuje Benedykt XVI w orędziu misyjnym 2010 r.


Światowy Dzień Misyjny obchodzony będzie pod hasłem "Budowanie wspólnoty kościelnej ma kluczowe znaczenie dla misji". Papież zwraca uwagę, że dziś, "w społeczeństwie wieloetnicznym, w którym szerzą się coraz bardziej niepokojące formy samotności i obojętności, chrześcijanie muszą zdobyć umiejętność dawania znaków nadziei i stawania się braćmi wszystkich, kultywując wielkie ideały zmieniające historię, a także 'bez fałszywych iluzji bądź nieuzasadnionych lęków' winni starać się uczynić z naszej planety dom wszystkich narodów". Pisząc o misyjnym zadaniu, które otrzymali wszyscy ochrzczeni, Benedykt XVI podkreśla, że nie można go zrealizować w sposób wiarygodny bez głębokiego nawrócenia osobistego, wspólnotowego i pastoralnego.


W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny, obchodzony pod hasłem "Misje - świadectwo miłości i komunii".  

W Niedzielę Misyjną w kościołach przeprowadzana jest zbiórka, z której pieniądze przekazywane są na cele misji uniwersalnej. Za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych trafiają do ponad 1000 diecezji na terenach misyjnych, które pozostają pod opieką papieża.  

Na terenach misyjnych pracuje: 38 632 kapłanów diecezjalnych, 23 501 kapłanów zakonnych, 147 343 sióstr zakonnych. Pracują w 27 431 parafiach (dane wg Guida delle Missioni Cattoliche 2005).

Źródło: Missio