Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Inauguracja Roku Jubileuszowego

PlakatUroczystym zawierzeniem Matce Bożej rozpoczął się Rok Jubileuszowy Diecezji Tarnowskiej z okazji 225. rocznicy jej powstania. 1 stycznia dokonał go biskup tarnowski Wiktor Skworc podczas Mszy św. w bazylice katedralnej. Eucharystię koncelebrowali biskupi i kapłani.

Uroczysty akt zawierzenia Kościoła Tarnowskiego Bożej Rodzicielce Maryi to podziękowanie za opiekę nad diecezją i deklaracje, aby dar dziejów wiary i pobożności przodków przyjąć i rozwijać. W akcie zawierzenia są prośby o dalszą opiekę nad diecezją, biskupami, kapłanami, siostrami zakonnymi, rodzinami, ubogimi, chorymi i samotnymi. Są też odwołania do wizerunków Maryi czczonych w sanktuariach diecezji tarnowskiej. Akt zawierzenia jest 1 stycznia odczytywany podczas wszystkich Mszy św. w kościołach diecezji.Rok Jubileuszowy będzie obfitował w liczne wydarzenia. 9 stycznia w kościołach czytany będzie list apostolski Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji jubileuszu, w tym dniu wierni odnowią też przyrzeczenia chrzcielne.

Jubileusz będą przeżywać biskupi, kapłani, siostry zakonne, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Zaplanowano uroczystości dla wszystkich stanów Kościoła, różnych duszpasterstw, m.in. dla rodzin, dzieci, młodzieży, chorych, rolników i więźniów.

W uroczystościach religijnych w ciągu całego roku udział wezmą także goście spoza diecezji, w tym wielu biskupów - z sąsiednich diecezji, z krajów, gdzie pracują nasi misjonarze oraz biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej.

25 stycznia do Tarnowa ma przyjechać kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskupi z metropolii krakowskiej, 12 lutego abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 czerwca, podczas Jubileuszu Dzieci Niepełnosprawnych, modlitwie będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W czerwcu, podczas Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz uroczystości w Starym Sączu gościć będzie kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. 4 sierpnia, podczas jubileuszu księży seniorów, obecny ma być kardynał Józef Glemp. 8 września do Tarnowa na jubileusz diecezji przyjadą abp Józef Michalik i biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej, natomiast w połowie września będzie spotkanie biskupów z krajów, w których posługują kapłani diecezji tarnowskiej.

Będą też jubileuszowe koncerty, wystawy i wydawnictwa. Z okazji 225. rocznicy powstania diecezji będzie można zyskiwać odpusty zupełne. Taka możliwość będzie w dniach uroczystego rozpoczęcia i zakończenia jubileuszu diecezjalnego, we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej.

Ponadto odpusty będzie można zyskiwać odwiedzając wyznaczone świątynie i uczestnicząc w obchodach jubileuszowych, publicznie sprawowanych nabożeństwach, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny. Odpusty będzie można zyskiwać w bazylice katedralnej w Tarnowie, w bazylikach: w Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie oraz w kościele parafialnym w Grybowie.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy nie mogą wyjść z domu, też mogą zyskiwać odpusty, po wyzbyciu się wszelkiego grzechu i z intencją wypełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy tylko będzie to możliwe, jeśli duchowo połączą się z uroczystościami jubileuszowymi albo pielgrzymkami.

Wymiar materialny jubileuszu wyrazi się poprzez włączenie się diecezji w dzieło budowy tarnowskiego hospicjum i poprzez inicjatywę odnowienia krzyża jubileuszowego na Górze św. Marcina, pamiątkowy kielich oraz inne, mniejsze symbole.

„Zaplanowane liczne uroczystości jubileuszowe, przeżywane w różnych miejscach diecezji ukazują jej bogactwo duchowe i mają pogłębić świadomość włączenia w Kościół i odpowiedzialności za niego tam, gdzie człowieka wierzącego stawia Pan Bóg – w miejscu jego życia i pracy. Jubileusz to czas pogłębienia komunii – jedności i więzi - z Bogiem i Kościołem” podkreśla ks. Paweł Płatek dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/start/w-diecezji/926-inauguracja-roku-jubileuszowego.html