Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 28 maja 2017

    Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

    (Dz 1,1-11)
    Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których...

Bł. Karolina godna pożałowania czy podziwu?

Tak zatytułowano konferencję dla młodzieży i katechetów świeckich, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie 12 marca br.
Spotkanie zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz sanktuarium bł. Karoliny, było próbą dotarcia z przesłaniem, jakie Błogosławiona kieruje dzisiaj do młodych ludzi.


Konferencji przewodniczył bp pomocniczy diecezji tarnowskiej – bp Wiesław Lechowicz, a swoją obecnością i przedłożeniami ubogacili zaproszeni goście, m.in. ks. Zbigniew Kucharski – krajowy asystent KSM-u, ks. Jerzy Krznowski – wykładowca UPJPII, ks. Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie oraz ks. Marcin Baran – wikariusz tegoż sanktuarium i moderator Żywego Różańca bł. Karoliny. Na spotkanie przybyło wielu młodych wraz ze swoimi opiekunami – księżmi z parafii, katechetami ze szkół oraz animatorami KSM.

Jak zauważają organizatorzy, wiek XXI to czas degradacji wielu wartości związanych z człowieczeństwem. Dzisiejsza młodzież często zatraca się w nieustannej pogoni za bogactwem, zapominając o tym, jak powinna wyglądać dobrze przeżywana młodość. Brak autorytetów w dzisiejszym świecie powoduje, że człowiek odchodzi od Boga i zwraca uwagę na sferę materialną. Na te i inne pytania odpowiedź dają nam święci i błogosławieni, w tym również bliska młodzież polskiej bł. Karolina Kózkówna.

 

Pomysł na zorganizowanie konferencji zrodził się na Ogólnopolskim spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Celem konferencji było przybliżenie postaci młodej dziewczyny, która swoim krótkim życiem i męczeńską śmiercią potrafiła dać świadectwo temu, że mimo młodego wieku człowiek potrafi w dojrzały sposób rozumieć świat i wiarę. Organizacja tego typu konferencji, to próba dotarcia do grona wielu młodych ludzi, by zechcieli poznać i naśladować Błogosławionych i Świętych, których misja trwa do dziś. „Zachęcamy młodych ludzi, aby zawierzyli swoje życie wstawiennictwu bł. Karoliny, która ponad wszystko zawierzyła swoje życie Bogu i w heroiczny sposób broniła najpiękniejszych wartości jakimi są: miłość, czystość i wiara" – napisali w materiałach promocyjnych młodzi z tarnowskiego KSM-u.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/start/w-diecezji/1206-konferencja-o-bl-karolinie.html