Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Bł. Karolina godna pożałowania czy podziwu?

Tak zatytułowano konferencję dla młodzieży i katechetów świeckich, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie 12 marca br.
Spotkanie zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz sanktuarium bł. Karoliny, było próbą dotarcia z przesłaniem, jakie Błogosławiona kieruje dzisiaj do młodych ludzi.


Konferencji przewodniczył bp pomocniczy diecezji tarnowskiej – bp Wiesław Lechowicz, a swoją obecnością i przedłożeniami ubogacili zaproszeni goście, m.in. ks. Zbigniew Kucharski – krajowy asystent KSM-u, ks. Jerzy Krznowski – wykładowca UPJPII, ks. Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie oraz ks. Marcin Baran – wikariusz tegoż sanktuarium i moderator Żywego Różańca bł. Karoliny. Na spotkanie przybyło wielu młodych wraz ze swoimi opiekunami – księżmi z parafii, katechetami ze szkół oraz animatorami KSM.

Jak zauważają organizatorzy, wiek XXI to czas degradacji wielu wartości związanych z człowieczeństwem. Dzisiejsza młodzież często zatraca się w nieustannej pogoni za bogactwem, zapominając o tym, jak powinna wyglądać dobrze przeżywana młodość. Brak autorytetów w dzisiejszym świecie powoduje, że człowiek odchodzi od Boga i zwraca uwagę na sferę materialną. Na te i inne pytania odpowiedź dają nam święci i błogosławieni, w tym również bliska młodzież polskiej bł. Karolina Kózkówna.

 

Pomysł na zorganizowanie konferencji zrodził się na Ogólnopolskim spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Celem konferencji było przybliżenie postaci młodej dziewczyny, która swoim krótkim życiem i męczeńską śmiercią potrafiła dać świadectwo temu, że mimo młodego wieku człowiek potrafi w dojrzały sposób rozumieć świat i wiarę. Organizacja tego typu konferencji, to próba dotarcia do grona wielu młodych ludzi, by zechcieli poznać i naśladować Błogosławionych i Świętych, których misja trwa do dziś. „Zachęcamy młodych ludzi, aby zawierzyli swoje życie wstawiennictwu bł. Karoliny, która ponad wszystko zawierzyła swoje życie Bogu i w heroiczny sposób broniła najpiękniejszych wartości jakimi są: miłość, czystość i wiara" – napisali w materiałach promocyjnych młodzi z tarnowskiego KSM-u.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/start/w-diecezji/1206-konferencja-o-bl-karolinie.html