Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Diecezja tarnowska ma 25 nowych kapłanów

Święcenia kapłańskie 2011Diecezja tarnowska ma 25 nowych kapłanów. Wzorem dla nich jest bł. Jan Paweł II. Neoprezbiterzy podkreślają, że papież był patronem ich seminaryjnego rocznika, bo formację rozpoczęli w 2005 roku, kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Natomiast na kapłanów zostali wyświęceni w miesiącu, w którym papież został ogłoszony błogosławionym. „To zobowiązuje, pragniemy, by bł. Jan Paweł II był przewodnikiem w naszym kapłańskim życiu" - podkreśla ks. Łukasz Plata. Nowi kapłani wybierają się do Rzymu, by pomodlić się przy grobie Ojca Świętego. Posłuchaj:Święceń w bazylice katedralnej udzielił diakonom biskup tarnowski Wiktor Skworc. W homilii mówił nowym kapłanom, by była im bliska postawa bł. Jana Pawła II.

„ W wypełnianiu waszej misji kapłańskiej szukajcie pola współpracy z każdym człowiekiem dobrej woli. Pamiętajcie, że Ewangelię trzeba głosić wszystkim; nikogo nie wykluczając, zawsze z nadzieją na ewangeliczny plon. Niech będzie wam bliska postawa bł. Jana Pawła II – szukałem was…; postawa odszukiwania zagubionych” – powiedział bp Skworc.

Ordynariusz diecezji mówił, że kapłani mają stać się świadkami, zwłaszcza, że w świecie rośnie obojętność na prawdę Ewangelii.

„Niech wasze głoszenie słowa, będzie przepowiadaniem językiem miłości. Bo tylko język miłości – zawsze przez słuchaczy wyczuwalny - otwiera serca na prawdę. Głoście w porę i nie porę; pamiętajcie, że trzeba głosić całą prawdę, bez ulegania jakiemuś paraliżowi, bez pomijania w przepowiadaniu tych prawd wiary i moralności, które mogą natrafić na opór słuchaczy, czy ich krytykę. Weźcie sobie do serca pouczenie św. Pawła. "Tak głośmy Ewangelię, aby się podobać nie ludziom, ale Bogu, który bada nasze serca" - powiedział ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Przewodniczący Komisji Misyjnej KEP prosił też nowych kapłanów, by byli otwarci na potrzeby misyjne Kościoła.

„Ewangelia jest głoszona jeszcze nie wszędzie, choć nie bez krwawych prześladowań i przeszkód. Najbardziej niezrozumiałe są te wewnątrzkościelne, związane z lekceważeniem misyjnej powinności. Wystarczy słuchać próśb, jakie z wielu Kościołów misyjnych płyną do bogatego w prezbiterów Kościoła tarnowskiego z jednym tylko, powtarzającym się jak refren, błaganiem: pomóż nam. Pomóż nam, poślij księży. Czy do któregoś z was to błaganie przemówi? Daj Boże !” – powiedział bp Wiktor Skworc.

W niedzielę w parafiach, z których pochodzą nowi kapłani diecezji tarnowskiej odbędą się prymicje. Pierwsza Msza św. odprawiona po święceniach kapłańskich jest bardzo uroczysta. Dzień prymicji jest dla nas ważnym przeżyciem podkreślają neoprezbiterzy ks. Jan Gwiżdż i ks. Łukasz Kurmaniak - posłuchaj:

Podczas Mszy prymicyjnej neoprezbiterzy udzielają zebranym uroczystego błogosławieństwa, zazwyczaj poprzez nakładanie rąk na głowę.

Więcej zdjęć z tej uroczystości znajdziesz tutaj

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/start/w-diecezji/1535-diecezja-tarnowska-ma-25-nowych-kaplanow.html