Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Bp Wiktor Skworc został metropolitą katowickim

Bp Wiktor SkworcBiskup tarnowski Wiktor Skworc, decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI, został nowym metropolitą katowickim. Nowy pasterz archidiecezji katowickiej ma 63 lata, pochodzi ze Śląska. Urodził się w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach, poznał trud pracy w kopalni, był wikariuszem w jednej z katowickich parafii i kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Ponadto bp Skworc był sekretarzem i kapelanem biskupa katowickiego Herberta Bednorza. Ze Śląska przyszedł do Tarnowa. Po 14 latach pasterzowania diecezji tarnowskiej, powróci na Śląsk jako metropolita katowicki.Wierni żałują, że bp Skworc żegna się z diecezją tarnowską. Podkreślają, że był dobrym, otwartym, życzliwym pasterzem i sprawnym administratorem. Mieszkańcy diecezji modlą się za nowego metropolitę katowickiego a w niedzielę w kościołach będzie czytany specjalny komunikat informujący o tej nominacji.

Diecezja tarnowska wiele zawdzięcza biskupowi Wiktorowi Skworcowi. Troska o misje i powołania, powstanie Centrów Edukacji Młodzieży KANA i Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu - to jedne z najważniejszych inicjatyw ordynariusza diecezji tarnowskiej.

Najważniejszym wydarzeniem podczas jego posługi była wizyta w Starym Sączu Ojca świętego Jana Pawła II, który w 1999 roku kanonizował bł. Kingę.
Historyczny ołtarz papieski, symbol i świadek tego wydarzenia stoi do dziś. Obok niego powstało Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II.

Biskup Wiktor Skworc był przewodniczącym Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski. Każdego roku posyłał kilkunastu tarnowskich kapłanów do pracy w różne rejony świata.

W trosce o dobre przygotowanie przyszłych kapłanów diecezja przez lata prowadziła rozbudowę seminarium. W tym największym polskim seminarium formację zdobywa 200 alumnów.

Życiorys biskupa i źródło artykułu: http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/component/content/article/37-fp-rokstories/1955-bp-wiktor-skworc-zostal-metropolita-katowickim.html