Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 24 kwietnia 2017

    Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika

    (Dz 1,3-8)
    Po swojej męce Jezus dał Apostołom wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas...

Zaśpiewali wielkopostnie


W ostatnią niedzielę 17 marca 2013 w mieleckim kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej wystąpiła Schola Dominikańska z Lublina. Młodzi śpiewacy zaprezentowali wybrane pieśni wielkopostne pochodzące z różnych tradycji muzycznych.

Na co dzień studiują lub pracują. Pochodzą z różnych miast i przez to wnoszą do scholi swoje charakterystyczne cechy. W Mielcu scholą dyrygował br. Wojciech Sznyk OP – dominikanin z Krakowa.
Od kilku lat śpiewają wspólnie ubogacając liturgię. Wszystkiego nauczyli się od Ojców Dominikanów, którzy od zawsze przywiązują wielką uwagę do sprawowania liturgii w sposób godny i piękny. Przy wszystkich polskich klasztorach dominikańskich tworzy się podobne schole. Cechą charakterystyczną tych grup śpiewaczych jest śpiew wielogłosowy. Często śpiewają w dominikańskich kościołach zamiast organistów,  przywracając podstawową rolę kantora, który podczas liturgii ma inicjować i podtrzymywać śpiew podczas liturgii.

W Mielcu usłyszeliśmy min. pieśń „Madre de deus” – średniowieczny hymn do Matki Bożej pochodzący z XV wieku, oraz „Hymn św. Nektariusza” pochodzący z liturgii bizantyjskiej. Nie zabrakło pieśni o Krzyżu: min „Jaśnieje Krzyż”, a także pieśni pasyjnych w tym: „Witaj Głowo” w opr. Pawła Bębenka. Wszystkim zgromadzonym najbardziej podobała się kompozycja o. Dawida Kusza OP „Ave Maria” skomponowana na sześć głosów.

Organizatorem koncertu była Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Scholę transportowała firma „Trans Bus”. Patronem medialnym koncertu był portal „Hej Mielec”.

Szymon Burek

 

PS. Zdjęcia z występu scholi można obejrzeć w galerii.